Arama Yap

Chia Tohumu Gerçek Bir Mucize Mi?

Chia Tohumu Gerçek Bir Mucize Mi?

Yaz yaklaşıyor ve form tutmak, kilo vermek, ödemlerden ve fazla yağlardan arınmak için herkes bilgi topluyor. Kışın sakladığımız ufak fazlalıklar, artık gözümüze batmaya başladı ve çözüm arayışı içerisindeyiz. Zayıflamak, ödem atmak, yağ yakmak konusunda çok fazla yöntem ve öneri var, size uyanı seçin ve sezona süper bir başlangıç yapın.

Bizim bu yazımızdaki konumuz ise chia tohumu. Öncelikle kısaca chia tohumundan bahsedelim: Yüksek protein ve lif içeren, buna karşın yağ ve kolesterol açısından diyetlere uygun bir gıda. Omega 3 açısından zengin olması da cabası.

Azteklerin ve Mayaların milattan öncesinden beri kullandıkları, ana vatanı ülkemizden çok uzaklar olan bu tohum, zayıflamak isteyenler için doğru kullanılırsa işe yarar çözümler sunabilir.

chia tohumu zayıflamaGelelim asıl soruya: Chia Tohumu Zayıflatır mı?

Beslenme danışmanı ve diyetisyenlerden aldığımız bilgilere ve dengeli beslenme mantığına göre, chia tohumu doğrudan zayıflatmaz. Sadece zayıflamanıza yardımcı olur. “Bu benim için uygun bir seçenek” diyorsanız, gelin chia tohumunun zayıflamaya nasıl yardımcı olacağından bahsedelim.

  • Ara Öğünlerde Kullanın:

Kahvaltı ve öğle yemeği arasında tüketebileceğiniz bir karışım ile ara öğün protein ve meyve ihtiyacınızı giderebilirsiniz. 2-3 çilek, 1 bardak süt ve 1 tatlı kaşığı chia tohumunu karıştırma kabına koyun. El blender’ı birkaç dakika çırpın. Bir şişeye doldurun ve yanınızda taşıyın. Ara öğünde imdadınıza yetişecek.

chia tohumu kahvaltı

  • Kahvaltıya Dahil Edin:

Chia tohumunu ara öğünde kullanabileceğiniz gibi ana öğünlerde de tüketebilirsiniz. En iyi örnek, kahvaltıda chia tohumlu omlet olabilir. 2 yumurta, 1 tatlı kaşığı chia tohumu, birkaç kaşık sütü çırpın ve omletinizi yapın. Hem zengin bir kahvaltı hem de chianın faydalarını ana öğünde alma fırsatı.chia tohumu ara öğün

  • Tatlı Tatlı Chia Keyfi:

Chia tohumu, tatsız bir gıda olduğu için pek çok yiyeceğe uyum sağlayacaktır. İşin yaratıcılığı siz kalmış olsa da bizim önerilerimizi de değerlendirmenizi öneririz. Chia tohumu, özellikle şeffaf cam kaplarda çok güzel görünür. Hem gözünüzü, hem gönlünüzü doyurur. 1 muz, 1 tatlı kaşığı chia ve 1 çay kaşığı kakao tozunu blender’dan geçirin. Cam bir servis kasesine alın, sevdiğiniz bir meyve ile süsleyin. 2 saat buzdolabında bekletin. İşte harika bir tatlı! Tatlı istediğinizi böylece karşılamış ve çok sağlıklı bir ara öğün hazırlamış olursunuz.chia tohumu tatlısı

Chia tohumu için denenmiş ve başarılı olmuş 3 tarifle zayıflamanıza yardımcı seçenekler sunduk. Ancak unutmamak gerekir ki, her gıda her bünyeye uygun olmayabilir.

– Chia tohumu gibi, çok da bilmediğiniz gıdaları tüketmeden önce alerjen uyarılarını mutlaka okuyun veya doktorunuza danışın.

– Gluten içermediği için çölyaklı kişiler tarafından tüketilebilir ama dozu iyi ayarlamalı, doktor onayı alınmalı.

– Günde 1 tatlı kaşığından fazlası zararlı olup sindirim sistemini zorlayabilir, bunu dikkate almakta da fayda var.

Chia tohumu, hem yemeklerle uyumlu hem de besleyici bir diyet yardımcısı. O çok sevdiğiniz bikiniye girmek, şıkır şıkır bir yaz geçirmek için bu bahar günlerini güzel değerlendirmek gerekiyorsa elbette chiadan da yardım alabilirsiniz.

Tabi ki unutmamanız gereken bir nokta var! Bunların hepsi alternatif seçenekler. Bir diyet uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışmayı unutmamalısınız!

Peki sizin zayıflamaya yardımcı favori ürünleriniz neler? Aşağıya yorum bırakarak bizimle paylaşmayı unutmayın! 🙂

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Chia Tohumu Gerçek Bir Mucize Mi? - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
tepeden tırnağa tarzınızı yansıtın
Tepeden Tırnağa Tarzını Yansıt

Tarz, bir bütündür ve pek çok parçayı bir araya getirerek şık bir sonuç yaratma sanatıdır. Sıradan bir jean ve bir...

Kapat