Arama Yap

Cilt Bakımının 5N1K’sı

Cilt Bakımının 5N1K’sı

Cilt bakımı konusunu tüm detaylarıyla irdeleme zamanı. Nedir bu cilt bakımı, neden yapıyoruz, nasıl yapmalıyız, nerede ve ne zaman yapmalıyız, cildimizi kime emanet etmeliyiz? Cilt bakımını 5N ve 1K’sını birlikte konuşalım.

Cilt Bakımı Nedir?
Cilt bakımı, temiz ve ferah bir cilde kavuşma isteğimizle yapıp ettiklerimizin bütünü. Temizleme, tonikleme, nemlendirme, güneş koruyucu ve vitamin kullanımı gibi tüm detaylar cilt bakımına dahil. Cildimize iyi bir bakım yaparsak, o da ışıl ışıl parlar. Gayet kolay, değil mi?

Cilt Bakımını Neden Yapıyoruz?
Cilt bakımını, şehrin tozundan arınmak, makyaj kalıntılarından kurtulmak, cildimizin nefes almasını sağlamak, pürüzsüz bir cilde sahip olmak için yapıyoruz. İyi bakılan cildin daha geç yaşlanacağını ve daha iyi görüneceğini bildiğimiz için yapıyoruz. Cilt bakımı için sizin sebebiniz nedir? Bunlardan birisi değil mi?

Cilt Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?
Cilt bakımı, günlük, haftalık, aylık ve cilt yapısına göre yıllık rutinler dahilinde yapılmalı. Günlük bakım temizleme ve nemlendirmeyi  içermeli.
Haftalık bakım derinlemesine temizleyici maske ve derinlemesine nemlendirici maske içermeli.
Aylık bakım maskelere ek olarak, vitamin takviyeleri içermeli.
Yıllık bakım ise, kimyasal peeling ve besleyici cilt terapileri içermeli.
Cilde yapılan yatırım, her zaman en iyi yatırımdır.

Cilt Bakımı Nerede Yapılmalı?
Cilt bakımı aslında her zaman ve her yerde dikkat edilmesi gereken bir konu. Sadece sabah ve akşam temizleyip nemlendirmek ve haftalık, aylık rutinleri takip etmekle olmaz. Örneğin, güneşli yaz günlerinde dışarı çıkarken mutlaka güneşten koruyan bir nemlendirici tercih etmelisiniz.
Kışları ise, soğuktan koruyan bir nemlendirici olmazsa olmaz.
Plajda ise daima cildinizi uygun güneş kremleri ile korumalısınız.
Tabii öte yandan, uzmanlık gerektiren cilt bakımları için işi asla şansa bırakmayın ve bir uzmana başvurun.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Cilt bakımı konusunda en sık yapılan hatalardan birisi, cilde uygun olmayan ürünler tercih etmek. Her ürün, her cilde elbette uygun olmayacaktır. Öncelikle cildinize uygun olan ürünleri ve serileri tercih ederek bakım yapmayı önemseyin.
Cilt bakımı konusunda bir diğer hata da, derin temizlik konusunda ısrarcı olmak. Dahası bunu evde çeşitli ürünlerle yapmayı denemek… Cildinizi derinlemesine temizlemek konusunda, uygun bir maske bulduysanız bunu kullanmanız uygun olur. Ama çeşitli karışımlar hazırlayıp, maske tariflerini uygulamak sizi zor duruma sokabilir. Bu hatalara düşmeyin.

Cilt Bakımını Kim Yapmalı?
Cilt bakımınızı temel düzeyde elbette kendiniz yapabilirsiniz. Ancak, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, uzmanlık gerektiren aşamada bir estetisyenden yardım almalısınız. Cildinize uygun teknik ve ürünleri bulmak onun işi.

Hayattaki en güzel hislerden birisi, cildinizin temizliğinden emin olarak pijamaları giymek ve uykuya dalmak değil mi? Günlük bakım rutinlerinizi aksatmadığınızda bu muhteşem hissi her zaman yaşama fırsatınız var.

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Cilt Bakımının 5N1K'sı - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
Saçlara Odaklanma Zamanı

Yaz geldi ve geçiyor… Peki en çok kim hissetti yazı? Elbette saçlar. Cildimizi koruyoruz ancak saçlarımızı yeterince koruyamıyoruz. Plajda hızlı...

Kapat