Arama Yap

Detoks Yapmanın Faydaları

Detoks Yapmanın Faydaları

Detoks, toksinlerden arınma anlamında kullanılan bir beslenme terimidir. Bu farklı alanlarda da kullanılan bir kelimeye dönüştü. Teknoloji detoksu yapmak, şeker detoksu yapmak, yoğun tempoyu düşürmek için dinlenme amaçlı detoks yapmak, makyaj detoksu yapmak gibi.. Yani hepimizin bizi yoran şeylerden uzaklaşmaya ihtiyacı var ve detoks bunun çözümü oluyor. Detoks yapmanın faydaları arasında toksinlerden uzaklaşmak, kilo vermek ve ödem atmak, cildin güzelleşmesi var. Çok iyi, değil mi? Detoks yapmanın faydaları ve yolları için kolları sıvama zamanı.

Detoks Zamanı!

Gıdalardaki Toksinlerden Kurtulalım
Vücudumuz bir arıtma tesisi gibi tüm besinlerdeki toksinleri ayrıştırır ve uzaklaştırır. Vücudumuzu dinlendirmek için de detoks en iyi yoldur. Toksin oranı en düşük gıdaları tercih ederek detoksa başlayabilirsiniz. Paketli ve işlenmiş gıdalar, hayvansal gıdalar ve kimyasal içerikli tüm besinleri detoks süresince uzakta tutun. Böylece hem iç organlarınız hem de cildiniz için harika bir adım atmış olursunuz.

Yükselen Enerji İçin
Detoks yapmak konusunda herkesin ilk endişesi, enerjisinin düşmesi ve yorgun hissetmek konusunda. Ancak detoks, aç kalmak değildir, dikkatli beslenmektir. Detoks süresince yorgun hissetmemek için yapmanız gereken temel şeyler şunlar:
– Günde en az 3 litre su içmek
– Kısa süreli kardiyo egzersizleri çalışmak
– Yiyeceklerinizi evde hazırlamak
– Asla aç kalmamak… Bunları gerçekleştirdiğinizde enerjiniz düşmeyecek ve vücudunuz yavaş yavaş temizlenecek.

Yiyecek Seçimleri ve Öğün Planlama
Detoks süreciniz boyunca yiyecek konusunda ya uzman bir detoks dükkanına güvenin ya da yiyeceklerinizi kendiniz hazırlayın. Yiyeceklerinizin arasında, bolca su içeren salatalık, muhteşem bir temizleyici olan kabak, karaciğerin dostu enginar, böbreklerin ilacı maydanoz, cilt güzelliğinizin yardımcısı dereotu, temizliğin öteki adı zencefil, mide ve bağırsakların olmazsa olmazı rezene mutlaka olsun. Detoks için sabahları sebze suları ile “smoothie”, öğlenleri çiğ ve haşlanmış sebzelerden oluşan renkli bir tabak, akşamları haşlanmış sebze ve soda olabilir. Ara öğünler için salatalık, çiğ badem, yeşil ve ekşi elma, çiğ kakao ile tatlandırılmış hindistan cevizi ve ananas tercih edebilirsiniz.

Detoks ve Stres
Detoks yapmak istediğiniz dönemi, hayatınızın zorlu günlerine değil de rahat günlerine denk getirin. Yeni bir beslenme düzenine adapte olmak sizi meşgul edecektir. Aynı dönemde bir de stresli günler içerisinde iseniz bu zorlayıcı olur. Detoks sizin için bir stres unsuru olmamalıdır.

Detoks Günlüğü
Detoks yaptığınız günler boyunca yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi not edin. Bunu yapmak sizi detoksa bolca motive edecek. Hatta, detoksu bıraktıktan sonraki günlerde de yiyip içtiklerinizi not ederseniz, kendinizle yüzleşmek için muhteşem bir deneyim yaşarsınız.
Detoks günlüğünüze kilonuzu not etmeyi de unutmayın.

Detoksun Etkisini Güçlendirin
Detoks döneminize kısa meditasyonlar ekleyebilirsiniz. Bedeninize adapte olmak, bedeninizle bağlantı kurmak ve onun ihtiyaçlarını anlamak çok iyi gelecektir. Bedenlerimizle bu dünyada yer alıyoruz, ona kulak vermeliyiz…

Detoksun Zamanlaması
Detoks günlerini ne zaman deneyimlemek istersiniz? Tatilden önce mi yoksa sonra mı? Bizce ikisi de olur. Tatilden önce ödemlerden kurtulmak, tatilden sonra da iç organlarınızı temizlemek için ikişer gün detoks fena olmaz.

Detoks deneyimlerinizi bizimle paylaşmak ve önerilerinizi iletmek isterseniz Instagram hesabımızı etiketleyerek paylaşabilirsiniz.
Yaz detoksunuz sonrasında kendinize güzel hediyeler verin.

Size yardımcı olacak Özel Detoks Suları videomuzu da sakın izlemeyi unutmayın.https://www.youtube.com/watch?v=kVlfO2WhWsY&t=35s

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Detoks Yapmanın Faydaları - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
Her Gelinin Bilmesi Gereken 9 Önemli Detay

Düğün sezonu hızla devam ediyor. O büyük güne az kaldıysa şimdi sözlerimize kulak verin. Her gelinin bilmesi gereken 9 önemli...

Kapat