Arama Yap

Evcil Hayvanı Olanlara Pratik Temizlik Önerileri

Evcil Hayvanı Olanlara Pratik Temizlik Önerileri

Evcil hayvan besleyenler çok iyi bilir, ortalığı temiz tutmak her zaman kolay değildir. Elbette ki onlar ortalığı dağıtan ve pisleten canlılar değiller, sadece biraz tüy ve ufak tefek dağınıklıklar oluyor. Canımızdan çok sevdiğimiz evcil dostlarımızla birlikte yaşarken, işinize yarayacak temizlik önerilerini derledik. İşte karşınızda, evcil dostlarımız ve pratik temizlik önerileri…

Evcil Dostlarımız ve Temiz Bir Yuva

evcil dostlarımız ve temiz bir yuva

1. Meraklı Evcil Hayvanlarla Yaşamak
Meraklı bir kediniz, evle çokça meşgul olan bir köpeğiniz ya da evde oradan oraya göç eden bir kuşunuz varsa size kolaylıklar diliyoruz. Çünkü, adeta bir insan gibi çekmeceleri açmaları ve eşyaların yerlerini değiştirmeleri mümkün. Dağınıklıkla başa çıkmanın en kolay yolu, dağınıklığın oluşmasına en başından engel olmaktır. Masa üstlerinde, açık raflarda, ortalıkta düşüp kırılabilecek eşya bırakmamakla işe başlayın. Su ve çiçek dolu bir vazo düşüp kırılırsa, temizliği sizin için zor olacaktır. Ayrıca cam parçaları evcil dostunuza zarar verebilir. Eve bir de bu açıdan bakın.

evcil dostumuz ve kokular

2. Evcil Dostumuz ve Kokular
Siz tv izlerken köpeğiniz de koltuğa sizinle oturuyor ve tv keyfinize ortak oluyorsa bu enfes bir an olur. Ancak, bu çok sık tekrarlarınsa köpeğinizin kokusu koltuğa siner. Bu durumu önlemek için ona ayrı bir örtü serin.

evcil hayvan tüyleri

3. Kıyafet ve Battaniyelerdeki Tüyler
İşte bu en kolay çözülen sorunlardan birisi. Bir koli bandı alın ve kıyafet ve battaniyelerdeki tüylere hafifçe yapıştırın. İşte tüyler gitti bile.

evcil hayvanlara zarar vermeyen temizlik ürünleri

4. Evcil Dostlarımıza Zarar Vermeyen Temizlik Ürünleri
Evcil dostlarımızın bazen koku, çiş gibi ufak sorunları olabilir. Evinizi ağır metaller ve kimyasallar içeren temizlik ürünleriyle temizliyorsanız, bu evcil dostunuza zarar verebilir. Onlar eşyalara, biz insanlardan daha çok temas ederler. Onlara zarar vermeyecek bazı temizlik ürünü önerilerimiz burada:

– Karbonat: Kokulara düşman olan karbonat çok işinize yarayacak. Evcil dostunuzun yattığı halı ve koltuklara bolca toz karbonat dökün, bir gece bekletin ve elektrik süpürgesi ile süpürün. Kokunun kaybolduğunu göreceksiniz. Ayrıca, karbonata biraz su eklerseniz ve macun kıvamında bir temizleyici elde edersiniz. Bununla da lavaboları temizleyebilirsiniz.

– Limon: Karbonat harika bir temizleyici, limon ise iyi bir leke çıkarıcıdır. Lekeli bölgeleri limonlu karışım ile temizleyebilirsiniz. Böylece evcil dostlarınız kimyasallara maruz kalmaz. İhtiyacınız olanlar:
*Boş bir sprey şişesi
*3 bardak sıcak su
*2 yemek kaşığı karbonat
*2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
Şişeyi alın, içine önce sıcak suyu, sonra kabartma tozunu koyun ve iyice çözülene kadar karıştırın. Ardından, limon suyunu da ekleyin ve çalkalayın. Bu karışımı lekeli yüzeye püskürtün ve bir bezle silin. İşte kolay ve organik bir temizlik ürünü.

– Sirke: Karbonat ve limon gibi, sirke de evcil dostlarımıza zarar vermeyen bir temizlik ürünü olarak kullanılabilir. Halı üzerindeki ufak lekeleri çıkarmak için sirkeli karışımdan faydalanabilirsiniz. İhtiyacınız olanlar:
*2 yemek kaşığı tuz
*Yarım bardak beyaz sirke

Tuzu sirkeye ekleyin ve tuz çözünene kadar karıştırın. Halıdaki lekeye dökün, kurumasını bekleyin. Kuruyunca elektrik süpürgesi ile süpürüp temizleyin. Lekelerden iz kalmadığını göreceksiniz.

Evcil hayvanı olanlar için pratik temizlik önerileri ve zarar vermeyen temizlik maddelerini yazmaya çalıştık. Umarız dostlarınızla uzun ve güzel bir hayatı paylaşırsınız.

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Evcil Hayvanı Olanlara Pratik Temizlik Önerileri - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
okul çantanızda olması gereken 9 şey
Okul Çantanızda Olması Gereken 9 Şey

Kızlar toplanın! Okul zamanı size destek olmaya, kızların gücünü kanıtlamaya geldik. Kızlar ne kadar güçlü, başarılı ve mutlu olursa, dünya...

Kapat