Arama Yap

Güneşlenirken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Güneşlenirken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Sokakta yürürken ya da plajda şemsiyenizin altında olmanız fark etmez, her durumda yaz boyunca güneş ışıklarının hedefindeyiz. Güneş doğru zamanda ve doğru koşullarda çok faydalı olurken, dozu kaçıranlar için de zararlı olabilir. Güneşlenirken dikkat edilmesi gerekenler ve güneş konusunda dikkatinizi çekecek notlara buyrun…

Güneşlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Güneşten neden korunuruz?
Güneş aslında hayatın kaynağıyken, hem ozon tabakasındaki tahribat hem de çeşitli kirlenmeler sebebiyle zaman zaman zararlı hale geliyor. UV ışınları cildimizi ve daha derin dokuları farkında olmayacağımız şekilde tahrip edebilir. Bu etkileri en az seviyeye indirmek için losyonlar, kıyafetler ve ölçülü güneşlenme süreleri ile önlem alabiliriz.

2. Kremler, losyonlar, yağlar
Güneşten korunmak için, yüksek SPF’li ürünler kullanıldığını yaygın olarak görürüz. SPF, Sun Protection Factor yani Güneş Koruma Faktörü anlamına gelir. Bu Güneş Koruma Faktörü’nü sayısal değeri yükseldikçe, kullandığımız ürün güneşin cildimize ulaşmasına daha çok mani olur.
Ancak, sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak isteyenler, düşük Güneş Koruma Faktörlü ve yeterli koruyucuklukta olan ürünleri tercih ederler.
Bu krem, losyon ya da yağlar, faktör yüksekliği ya da düşüklüğüne bakılmaksızın hem günlük hayatta hem de plajda kullanılmalı.
Güneşlenmeden önce, yüzdükten sonra, uzun bir plaj gününün sonunda uykuya dalmadan önce mutlaka uygun bir ürünü tercih edin.

3. Güneşin kurutucu etkisi
Güneşin kurutucu etkisi hepimizin kolayca tahmin edebileceği bir etki. Güneşin cildimizi kurutmasına mani olmak için, bolca su içmek, bolca sebze tüketmek ve sulu meyveleri tercih etmek iyi bir fikir olacaktır.
Güneşin dudaklar üzerindeki kurutucu etkisini de unutmayın, dudaklarınız için de koruyucu ürünler kullanabilirsiniz.

4. Güneş öncesi ve sonrası beslenme
Güneş ve sıcak, tüm sistemimiz için yeterince yorucudur. Güneşe çıkmadan ve plaja gitmeden önce midenizi yoracak yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçının. Midenizin bulanması ve yorgun hissetmenize sebep olacak durumları kolayca önleyebilirsiniz.
Güneş sonrasında beslenme konusunda daha özgürsünüz ancak, sıvı tüketimini de ihmal etmeyin.

5. Güneş öncesi ve sonrasında cilt bakımı
Güneşe çıkmadan en az iki gün önce istenmeyen tüyler için gerekli çalışmaları yapın. Epilasyon sonrasında cildiniz hassaslaşır ve güneşten zarar görebilir.
Güneşlendikten sonra cildinizi yumuşak bir sabun ve jel ile yıkayın, kese gibi uygulamaların tahriş edebileceğini unutmayın ve güneş sonrası için geliştirilmiş bir losyon mutlaka kullanın.

6. Daha çok güneşlenmek için
Daha çok güneşlenmek ve daha az bikini ve mayo izine sahip olmak için, uygun kesimli parçaları seçebilirsiniz. Üçgen bikiniler, bandeu modeller ve straplez kesimler güneşten daha çok faydalanmanıza yardımcı olacaktır.

Güneşin tadını çıkardığınız cıvıl cıvıl bir tatil Penti’de başlar.

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Güneşlenirken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
Düğün Saçı Ve Makyajı İçin Küçük Sırlar

Düğün gününe hem siz hem de kuaförünüz hazır mı? Bir gelinin düğün günü olmazsa olmazları arasında bulunan gelin saçı ve...

Kapat