Arama Yap

İç Giyim Sözlüğü

İç Giyim Sözlüğü

Sadece bir sütyen bile kendi içinde onlarca farklı çeşide sahipken, tüm iç giyim ürünlerinin ne kadar çeşitli olacağını varın siz düşünün.
Sütyenler, külotlar, korseler ve diğer parçalar o kadar çok çeşide sahip ki… Her ihtiyacınıza uygun olan doğru iç giyim ürününü bulabilmeniz için küçük bir sözlük hazırladık. Tasarım, kullanım alanı, kesim ve modeli ile ihtiyacınız olan pek çok parçayı tanımaya çalışalım.

İç giyim ürünlerini yakından tanıma ve tanımlama zamanı!

Külot
Alt iç çamaşır, temel parçalardan. Olmazsa olmazlar listesinin tepesinde.
Slip külot: En yaygın olarak kullanılan külot modeli. Kalçayı tam olarak sarması ve özellikle pamuklu olanları çokça tercih edilmesiyle ünlü.
Brazilian külot: Kalçayı slip külotlara kıyasla daha az saran bir kesime sahip olan külot modeli. Hatları daha güzel şekilde ortaya çıkaran, çekici bir seçim.
Hipster külot: Çok kısa bir şort gibi olan, kalçayı konforlu bir şekilde saran ve geniş yan bantlarıyla ve düşük bel kesimiyle günlük kullanımda rahat hissettiren model.
String: Kalçayı sarmayan, arka kısmı bir şerit gibi olan külot modeli. Ön kısmı ve ağı ise diğer slip külotlar gibi normal şekilde. Özellikle vücudu saran elbise ve pantolonlarla giymek için ideal.

sütyen nedir

Sütyen
Göğüsleri dik tutan, destekleyen ve estetik gösteren iç giyimin temel parçalarından. Sütyenler de, kadınların temel ihtiyaçları listesinde zirvelerde.
Tişört sütyen: En yaygın kullanılan, sütyen deyince akılda canlanan temel model. Her kadının dolabında dolgulu ya da dolgusuz bir tişört sütyen mutlaka vardır.
Push-up sütyen:
Fonksiyonel sütyenlerden. Göğüsleri dolgun göstermen için tercih edilen, dolgulu modellerden.
Lifting sütyen: Göğüsleri alt kısmından destekleyip kaldıran sütyen modeli.
Push-up sütyenlerle arasında ufak bir fark var. Push up sütyenler daha dolgun görünüm verirken, lifting sütyenler göğüs kütlenizi daha iyi göstermeyi hedefler.
Toparlayıcı sütyen:
Büyük göğüsleri kavrayıp sabitlerken, daha dik ve yuvarlak bir görünüm kazanmalarına yardımcı olur. Kelimenin tam anlamıyla toparlayıcıdırlar.
Minimizer sütyen:
Göğüsün daha küçük, estetik ve sabit görünmesine yardımcı olan sütyenlerdir.

balen nedir

Balen: Sütyenlerde, memelerin (göğüslerin) alt kısımlarına denk gelen metal ve yarım ay şeklinde olan parçalar. Göğüslerin daha dik ve güzel görünmesini destekler.
Beden ve kap: Beden göğüs kafesinin çevresinin ölçüsü; kap ise göğüsün hacminin ölçüsüdür.
Agraf: Sütyen kopçasına eklenerek, sütyen bedeninin bir beden büyümesine yardımcı olan parça. Tamamen sütyen koçası mantığıyla çalışır, dikiş gerektirmez ve pratiktir.

agraf nedir
Jartiyer
Jartiyer, iç giyimine özen gösteren kadınların severek kullandığı hem zarif, hem fonksiyonel bir aksesuar. Temel amacı, çorapları dizinin üstünde tutmak olsa da, şıklığın bir tamamlayıcı olarak da görülebilir.
Kombinezon
Tiril tiril ve ince dokunmuş kumaşlardan dikilmiş olan elbiseleri giymenize yardımcı olan iç giyim ürünü. İçinizin görünmesini engellemek için, elbisenizi kombinezonun üzerine giymeniz yeterli. Kombinezonlar ince ve yumuşak kumaşlardan yapıldığı için, varlığını bile hissetmeyeceksiniz.
Jupon
Kombinezonun sadece etek kısmı olarak tasarlanmış olan modeli. İçinizi göstereceğini düşündüğünüz elbisenizin ya da eteğinizin içinden giyin ve rahat edin.
Baby-doll
Zarif, şık ve feminen hissetmenizi destekleyecek, kısa ve çekici gecelik/ iç giyim.

bodysuit nedir

Bodysuit
Vücudunuzu saran, klasik bir mayo görünümde olan baby-doll ailesinden bir iç giyim ürünü. Çekici, zarif ve rahat kullanımlı olan bodysuit, iç giyimine özen gösteren kadınlar tarafından sıkça tercih edilen bir parça.

İç giyim konusunda, genel ve yaygın kullanılan ürünleri tanımladık. İhtiyacınızı belirleyip, Penti’nin online alışveriş sitesinden ona ulaşmanız artık daha kolay.

penti mybra sütyen ölçüsü bulma

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

İç Giyim Sözlüğü - Moda & Güzellik Blogu