Arama Yap

Kışın Cilt Bakımının 5N1K’sı

Kışın Cilt Bakımının 5N1K’sı

Paltoların, atkıların, berelerin, termal içliklerin ve pofuduk çorapların ardından MERHABA! Nasıl gidiyor kış günleri? Ülkemizin bir yanı buz gibi soğukları yaşarken, öte tarafı havaların hala soğumamasından şikayetçi. Kış geliyor ama herkese eşit derecede gelmiyor gibi. Öte yandan, cildimiz bu hava değişimlerine karşı vereceği tepkileri ayarlamakta zorlanıyor. Kışın cilt bakımı yapmak, hassas ve önemlidir. Ne yapmalı, ne yapmamalı hepsini detaylıca inleceleyelim ve kışın cildinizin bakımı tam olsun. Kışın cilt bakımın 5N1K’sı nasılmış, birlikte bakalım…

Kış Mevsiminde Cilt Bakımının 5N1K’sı

Kış Dönemi Cilt Bakımı NEDİR

1. Kış Dönemi Cilt Bakımı NEDİR?
Cilt bakımında yaz ve kış ayrımı nedir ve neden böyle bir ayrım vardır diye düşünme zamanı. Cildimizin kış ve yaz döneminde ihtiyaçları farklıdır. Üstelik sadece ihtiyaçları değil, hava durumuna karşı verdikleri tepkiler de farklıdır. Kışın cildinizi soğuktan korumak için daha güçlü bir bakım yapmalısınız. Temizlik aşamasından sonra kesinlikle nemlendirme yapmak buna bir örnek olabilir. Üstelik kışın cilt bakımı sadece yüz bakımı değil, aynı zamanda vücut ve el bakımıdır.

Kış Döneminde Cilt Bakımı NE ZAMAN yapılmalı

2. Kış Döneminde Cilt Bakımı NE ZAMAN yapılmalı?
Kış dönemine cilt bakımında zamanlama konusunda kafanızı biraz karıştıracağız, buna hazır olun 🙂 Soğuk havalarda cilt bakım zamanlamalarınız birkaç farklı fazdan oluşmalı. Öncelikle günlük bakımdan başlayalım. Kışın cilt bakımında günlük rutininizde, yumuşak bir temizleyici, alerji yapmayan bir tonik ve yağ bazlı bir nemlendirici olmalı. Bu rutini de sabah ve akşam olmak üzere iki kez uygulamanızı öneriyoruz.
Gelelim kış döneminde haftalık cilt bakımı rutinine… Kışın peeling yapmak, yazın peeling yapmaktan çok daha iyidir. Kışın güneşin cildinize vereceği zarar daha az olacaktır. Kışın, haftalık cilt bakımı rutininizde mutlaka en az iki maske olsun. Maskeleri cilt tipinize göre peeling etkili ve yoğun nemlendirici etkili seçebilirsiniz.
Kış boyunca ise, bazı cilt bakımlarını sadece bu zamanlarda yaptırabileceğiniz için kesinlikle ihmal etmeyin. Derin peeling ve kimyasal bakımların bazıları sadece kışın yapılır, takviminizde bu planı mutlaka yapın.
Ellerinizi her gün nemlendirmeyi, vücudunuz için kese kullanmayı ve sık sık masajla nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Kış Döneminde Cilt Bakımı NEREDE Yapılmalı

3. Kış Döneminde Cilt Bakımı NEREDE Yapılmalı?
Soğuk havanın etkisi malum… Sabah evden çıkıp işe ya da okula varana kadar cilt nemlendirici etkisini kaybedebiliyor. Bu sebeple cevabımız; cildinizin ihtiyaç duyduğu her an nemlendiriciyi mutlaka uygulayın. Bunun yanı sıra, makyaj malzemelerinizi de soğuktan koruyabilecek ürünler arasından seçin. Uzmanlık gerektiren bakımlar için, mutlaka uzman bir merkezden destek alın.

Kış Döneminde Cilt Bakımı NASIL Yapılmalı

4. Kış Döneminde Cilt Bakımı NASIL Yapılmalı?
Kış döneminde cilt bakımı için, düzenli temizlik ve yoğun nemlendirme önerdiğimizden, yukarıdaki maddelerde bahsettik. Ancak bu yeterli değil. Cilt sadece dışarıdan değil, içeriden de beslenir. Cilt bakımı rutininize, beslenmeyi de eklerseniz çok iyi edersiniz. Özellikler mevsim meyveleri ve sebzeleri, cildinize iyi gelecektir. Sonuçta bu mevsime ait olmalarının bir anlamı var… Karnabahar, brokoli, lahana, pazı, ıspanak, kabak gibi sebzeler; portakal, kivi, mandalina, nar gibi meyveler cildiniz için olmazsa olmazlar.

Kış Döneminde Cilt Bakımı NEDEN Yapılmalı

5. Kış Döneminde Cilt Bakımı NEDEN Yapılmalı?
Tabii ki soğuktan korunmak, cildimizin yaza muhteşem girmesini sağlamak için. Sadece yazı düşünmüyoruz tabii ki, bu cilt bize bir ömür lazım… İyi bakmak görevimiz değil de ne…

Kış Döneminde Cilt Bakımı KİM tarafından Yapılmalı

6. Kış Döneminde Cilt Bakımı KİM tarafından Yapılmalı?
Kolaycılığa kaçmak yok, o cilt bakımı rutini kış boyunca devam edecek ve sizin tarafınızdan yapılacak. Tabii uzman yardımı almanız gereken durumlarda mutlaka bir uzmanla çalışın.

Kışın cilt bakımının 5N1K’sı böyle. Cildinizi ihmal etmeyin ve içten dışa soğuktan korunmak ve estetik görünmek için Penti.com’u mutlaka ziyaret edin.

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Kışın Cilt Bakımının 5N1K'sı - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
kış sporlarına hazır mısın
Kış Sporlarına Hazır Mısın?

Kışın spor yapmayan, yaz heveslerinden bir adım geride kalabilir. Bizden söylemesi. Ve bu bir tehdit değil, malesef gerçekler… Geçen yazı...

Kapat