Arama Yap

Sağlık Köşesi: Detoks Nedir? Nasıl Yapılır?

Sağlık Köşesi: Detoks Nedir? Nasıl Yapılır?

Bahar geliyor, eteklerimiz zil çalıyor… Baharın gelmesi demek sadece havanın ve doğanın değişmesi anlamına gelmiyor tabii ki… Baharla birlikte dış görünüşümüz ve iç enerjimizde de değişiklikler yapmak istiyoruz. İşte bu noktada da detoks programları devreye giriyor.
Etkili bir detoks, düşen enerjinizi toparlamanıza, şişkinlikten, ödemden kurtulmanıza ve yorgunlukları savuşturmanıza yardımcı olmalı.
Detoks, vücudu dinlendirip, birkaç gün de olsa toksik içeren besinlerden uzak durmaya yardımcı olan kısa süreli bir beslenme yaklaşımı. Hadi şimdi, detoks hakkında biraz daha detaylı konuşalım…

Detoks, duygusal olarak kendinizi hazır hissettiğinizde, kendiniz için gıda hazırlamaya zaman ayırabileceğinizde, öğünlerinizi planlayarak, kararlı ve istikrarlı olarak yapılır.

Detoks Programları Mercek Altında

detokslar

1. 3, 7, 21 günlük detokslar
3 günlük detoks: İlk kez detoks yapacak kişiler için ideal olan, arınma odaklı ve enerji yükselten bir program. Bu en masum ve makul detokslardan birisi. Daha hafif ve daha enerjik olmak için güzel bir deneyim.
7 günlük detoks: Daha önce detoks yapmışsanız ve doğru bir şekilde beslenmek için bir diyetisyene danışma fırsatız varsa bahara çok güzel bir adım atmanıza yardımcı olacak bir program. 7 günlük detoks hem cildiniz hem de kilonuz için iyi bir seçim.
21 günlük detoks: Sağlıklı beslenme odaklı, içeriği daha zengin, kilo kaybı daha yavaş ve kalıcı sayılabilecek verimli bir seçenek. Sağlıklı beslenme alışkanlığı için muhteşem bir deneyim.

Sadece meyve-sebze suları içip, haşlanmış sebze yiyeceğiniz bir detoks programının gerçekçi olmadığını bilmelisiniz. Bu şekilde bir detoks programı sizi sadece halsiz bırakır ve detoksu bıraktığınız günden itibaren iştahınıza esir olursunuz. Bu sebeple, meyve, sebze, protein, yağ ve karbonhidrat açısından dengeli bir menüyü tercih edin. Amaç, bedeninizi dinlendirmek olduğu için, hazmı kolay olan gıdaları tercih etmelisiniz.

şekersiz

2. Şekersiz 21 gün:
Sağlık konusundaki araştırmalar, şekerin hücreleri çok yorduğunu ve bizi çok hızlı yaşlandırdığını kanıtladı. Yani sadece şekerden uzak durarak, güzel bir cilde sahip olabilirsiniz. O zaman hadi şekersiz 21 gün denemesine başlayın. Yapmanız gereken çok kolay, yapay şeker içeren gıdalara veda edin. Hamurişi dışarı, günde 2 meyve içeri… Şekersiz beslenmenin faydalarından biri de kilo kaybını kolaylaştırması. Bahara başlarken istediğiniz şeylerden biri de bu değil mi?

detoksun olmazsa olmazları

3. Detoksun olmazsa olmazları:
– Günde en az 3 litre su içmek
– Bir sonraki günün menüsü için ön hazırlığı yapmak
– Detoks öncesi bir uzmana danışmak
– Hareketli bir yaşam için hareketli planlar

dikkat edilmesi gerekenler

4. Detoksta dikkat edilmesi gereken durumlar unutmayalım:
Şeker konusunda bir rahatsızlığınız varsa, detoks menülerinizde alerjiniz olan bir gıda bulunuyorsa, anemi ya da benzeri bir kan rahatsızlığınız varsa, detoks konusunda uzman doktorunuzdan yardım ve bilgi almayı unutmayın.

detoksu destekleyin

5. Detoksu destekleyin:
Detoks ve benzeri sağlıklı programlar yaparken, hareketli bir yaşam çok büyük önem taşır. Ödem atmanızı kolaylaştıracak şeylerden biri olan yürüyüş ve egzersiz gibi temel şeyler sizi daha çok motive edecektir. Motivasyonunuzu artırmak ve bahara zevkle hareketle hazırlanmak için harekete geçin. Penti’nin Aktif Yaşam Koleksiyonu’nda sizi gaza getirecek birbirinden güzel parçalar mevcut.

Baharı daha hafif ve enerjik olmak için kararını ver ve hemen başla!

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Sağlık Köşesi: Detoks Nedir? Nasıl Yapılır? - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
trend alarmı baharı davet eden parçalar
Trend Alarmı: Baharı Davet Eden Parçalar

Biraz güneş görmeye hazır mısınız! Bahar yağmurları, ardından gelen gökkuşağı, yeşeren doğa, tazelenen ruhumuz, şehrin temizlenen havası… İşte böyle gelecek...

Kapat