Arama Yap

Selülitlerle Savaşma Zamanı

Selülitlerle Savaşma Zamanı

Selülitlerle savaşmayan kadın sayısı çok azdır diye tahmin ediyoruz. Hatta istatistiklere göre 10 kadından 8’i bu durumla mücadele ediyor. Selülit, kilo ile alakalı olmayan bir cilt ve bağ doku sorunu. Vücut sıvıları ve yağların dengesiz depolanması sonucu özellikle basen bölgesinde oluşan bu şekil bozukluğu olan selülit, beslenme ve sporla çözülebilir. Selülitle savaşmak için izleyebileceğiniz yolları inceleyelim, selülitle savaşmanız için neler yapabileceğinize birlikte bakalım.

Selülitlere Veda Edelim

Harekete Geçme Zamanı: Yürüyüş
Selülitin, vücuttaki yağ ve sıvıların depolanması sorunu olduğundan bahsetmiştik. Depoları harekete geçirerek selülit konusunda ilk hamleyi yapabilirsiniz. Öncelikle, evde ya da dışarıda yürüyüş konusunda bir rutin belirleyin. Her gün en az yarım saat yürüyüş yapın. Ayaklarınızda, dizlerinizde ya da kalçanızda bir sorun yoksa yürümek en kolay ve bahanesiz spordur. Her gün 30 dakika yürümek, selülitlerle savaşmanın en kolay yolu olacaktır. Evde yürüyüş serilerinden birini yapıyorsanız, hava durumunu önemsemeden bir şort ve tişört giyebilirsiniz. Dışarıda olacaksanız, hava durumuna göre Penti’nin aktif yaşam koleksiyonundan bir tayt, bir tişört ve yağmurluk yürüyüşlerinizde hep yanınızda olacaktır.

Daha Derin Hamleler: Pilates
Pilates mucizesi selülit için de geçerli. Bacaklarınızı ve basen bölgenizi çalıştıracak bir pilates serisi bulun, ardından bunu düzenli olarak her gün uygulayın. Bacaklarınızda kas dokusunu harekete geçirecek olan pilates pek çok seçeneğe göre çok daha hızlı etki edecektir. Kısa sürede alacağınız sonuçlara siz bile inanamayacaksınız.
Pilatesin esnek hareketlerine uyum sağlayacak taytlar Penti’de. Hemen tıklayın.

Dışarıdan Müdehale Etme Zamanı: Masaj
Selülitlerle savaşmak için deneyebileceğiniz pek çok yol var. Bunlardan birisi de dışarıdan müdahale etmek, yani masaj yapmak. Bacaklarınıza masaj yapmak, dengesiz depolanan sıvıları harekete geçirmek için iyi bir müdahale olacaktır. Masaj, kasları ısıtır, sıvıları harekete geçirir ve görünümü düzgünleştirir.
Öncelikle bir şort giyin. Ardından ellerinize biraz yağ alın ve ellerinizi birbirine sürterek ısıtın. Şimdi bacaklarınızdan birini yoğurmaya hareketi ile sert olmayan bir şekilde ovun. Birkaç kez bunu yapın ve sonra ellerinizi bacaklarınıza koyup düz hareketlerle yukarı doğru bir hareket yapın. Yazılı olarak anlatması zor olsa da, siz bir video bulup teknikleri öğrenebilirsiniz.  

Selülit Savaşına Organik Olarak Hazırlanın: Beslenme
Selülit denen doku, şekerli gıdalar, yağlar ve işlenmiş besinleri çok sever ve onları tüketerek çoğalır. Bu durumda, yapılması gereken çok kolay: Beslenme düzeninizi değiştirmek.
Şeker katkılı meyve suları, granül kahveler, hazır gıdalar, yağlı ve yüksek kalorili besinleri hayatınızdan yavaş yavaş çıkarın. Selülitin de hayatınızan uzaklaştığını göreceksiniz.
Bunun karşılığında, çekirdekten öğütülmüş kahve, ananas, zencefil ve bolca su doğru gıda seçimleri olacaktır.

Selülitle savaşma rutinini kısaca şöyle özetleyebiliriz:
– Düzenli olarak yürüyüş yapmak
– Yürüyüş yapmadığınız günlerde pilates yapmak
– Masaj ile dokuları harekete geçirmek
– Beslenmenizi değiştirmek.

Selülit konusunda kendinizi gaza getirmek için, selülitli kısımlarınızın fotoğrafını çekin. Sonra yukarıda saydığımız adımları gerçekleştirin. 3 hafta sonra selülitli bölgenin son durumunu fotoğraflayın. Farkı göreceksiniz.

Penti, selülitle savaşırken de hep yanınızda. Penti’nin aktif yaşam koleksiyonunu buradan görebilirsiniz.

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Selülitlerle Savaşma Zamanı - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
Cildinizi Soğuk Havalardan Koruma Yolları

Cildinizi soğuk havadan korumanız gerektiğini düşünüyor musunuz? Soğuk havanın cilde zarar verebileceği pek çok kişi tarafından düşünülmeyebilir. Cilde güneş zarar...

Kapat