Arama Yap

Sıkılaşmak İçin 5 Egzersiz Önerisi

Sıkılaşmak İçin 5 Egzersiz Önerisi

Her şey kendimizi sevdiğimizde güzel olur. Kendimizi seviyorsak hayat daha keyifli, daha parlak ve enerjik hale gelir. Kendinizi sevmenizi engelleyen bir şey varsa, onunla hemen başa çıkmaya çalışın. Örneğin, ufak fazlalıklarınız, kafanıza takılan ve sizi mutsuz eden şeylerse, onlarla mücadele etmeye başlayın. Kararlı olursanız, bu mücadeleyi kazanan siz olacaksınız. Biraz beslenme değişikliği, biraz da sıkılaşma hareketi ile çözeceğinize eminiz. Sıkılaşmak için 5 temel egzersiz önerisini yazımızın devamında okuyabilirsiniz…

Sıkılaşmanın Temel Yolları

1. Squat ille de squat!
En kolay, en etkili ve hemen hemen herkesin yapabileceği bir madde ile başladık. Sıkılaşmak için squat muhteşemdir. Squatı muhteşem yapan şeyler ise, kalçayı, üst bacakları ve karnı çalıştırması. Squat yaparken, ilk günler 10’ar tane, ilerleyen günlerde 20 tane ve sonra da 30 tane yaparak adım adım ilerleyin. Squat öncesi ve sonrasında da bacaklarınızı, sırtınızı, karnınızı ve kollarınızı esnetmeyi unutmayın.

2. Plank plank!
Plank dışarıdan bakan insan için çok kolay görünür… İşin iç yüzü öyle değil tabii ki. Plank yaparken, kollarınız, karnınız, kalçanız ve bacaklarınız çalışır. Böylece sıkılaşmak için çok sağlam bir egzersiz yapmış olursunuz. Plan, kollarınız ve ayaklarınızdan destek alıp, bedeninizi yüksekte tuttuğunuz bir egzersiz. Bunu yüz üstü yapabileceğiniz gibi yan da yapabilirsiniz. Plank’e başlamaya karar verirseniz, ilk günler 1 dakika, sonraki günler 2 ve 3 dakikaya giderek çalışın.
Öncesi ve sonrasında bedeninizi esnetmeyi unutmayın.

3. Tepeden tırnağa derin esneme…
Bir matın üzerinde yere uzanmakla işe başlayın. Sonra kollarınızı yukarı atın. Bedeninizi tümüyle yere teslim edin. Kollarınızı yavaşça kaldırın, sonra kafanızı yerden ayırın ve sırtınızı da yerden yavaşça kaldırarak uyurgezer gibi yerde oturun. Şimdi, öne doğru yavaşça esneyerek inin. Öne katlanırken, sırt kalça ve bacak arkalarınızda esnemeyi hissedin. Esnemek, sıkılaşmayı davet eder.

4. Uçuş zamanı!
Yüz üstü yere uzanın, kollarınızı ve bacaklarınızı; karnınızdan güç alarak kaldırın. Orada 3 nefes durun, yavaşça inin ve bunu 5 kez tekrar edin.
Gücü ve kasların çalışmasını karnınızda hissetmelisiniz.

5. Ayva göbekle mücadele…
Bir mat’a sırt üstü uzanıp, alt karın kaslarınızdan güç alarak bacaklarınızı kaldırın. Önce sağ bacak 3 kez, sonra sol bacak 3 kez, en son ikisi birden 3 kez. Unutmayın, dizleri bükmek yok. Alt karın kaslarınızdaki yanma hissi size sıkılaşmayı getirecek.

Sıkılaşmak için hareketler ne kadar önemli olursa olsun, beslenmeyi ihmal etmeyin. Doğru ve dengeli beslenme ile çok daha hızlı yol kat edersiniz.

Spor yaparken de Penti yanınızda. Penti’nin Aktif Yaşam Koleksiyonuna göz atın!

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Sıkılaşmak İçin 5 Egzersiz Önerisi - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
Uyku Konforunun 5 Değişmez Kuralı

Konforlu ve rahat bir uyku herkesin çok sevdiği bir şey değil mi? Uykunuzu daha konforlu hale getirmek, daha iyi dinlenmek...

Kapat