Arama Yap

Spor Yapma Alışkanlığı Kazanmak

Spor Yapma Alışkanlığı Kazanmak

Spor yapmak için motivasyon çok önemli. Ama motivasyon tek başına yeterli değil. Motive olarak başladığınız sporu alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Spor yapma alışkanlığı kazanmak, insanın kendisine vereceği en iyi hediyelerden birisi. Spor yapmaya motive olun ve bunu alışkanlık haline getirin. Şimdi spor yapma alışkanlığı kazanmak için izlenecek yollara birlikte bakalım.

Spor Spor Spor

1. Gerçekçi Planlar Yapma Zamanı
Gerçekleri ve kendimizi kabul etmek, yola çıkarken yapabileceğimiz en iyi şey. Mesela, sabah erken uyanmayı sevmiyorsanız, sabah erkenden kalkıp spora gitmek üzere plan yapmanızın hiç anlamı yok. En fazla 3 gün yaparsınız, sonra uçar gider. Önce bir kağıt kalem alın ve okul/iş dışındaki boş zamanlarınızı yazın. O boş zamanların yarısını sporla doldurun. Örnek bir plana bakalım:

Pazartesi-Cuma arası 9-6 mesainiz varsa, elde sabahlar, akşamlar ve hafta sonları kalır. Sabah uyanmayı sevmiyorsanız sabahları eleyin, akşam iş çıkışı yorgun olurum derseniz de bu sefer hafta içi akşamı elersiniz. Hafta sonlarının en azından 1 gününü ise mutlaka spora ayırın.

Hafta ici 2 gün, hafta sonu da 1 gün spor yaptınız mı, işte bu süper olur. Gerçekli plan yapmak, motivasyonunuzu alışkanlığa dönüştürmek için çok önemli.

2. Hedefiniz Nedir?
Hedef konusu hep kafa karıştırıyor. İlle de, belli miktar kilo vermek, incelmek ya da benzeri şeyler olmasın hedefiniz. Hedefiniz, sporu sürdürebilmek olsun. Yola çıkın ve sporu sürdürün. Bu kadar kolay. “Ben 3 ay boyunca spor yapacağım.” “Ben haftada en az 3 gün 1 saatlik yürüyüş yapacağım.” gibi şeyler söyleyin ve sonra o hedefi gerçekleştirin. Siz bunu yaptığınızda, bedeniniz de size cevap verecek.

Fakat tabii ki kilo vermek konusunda hedefiniz varsa, bir beslenme uzmanından da yardım alarak bu hedefi belirleyin ve sporla destekleyerek hedefe ilerleyin.

3. Spor Modasını Iskalamayın
Spor giyim konusunda çok güzel örnekler olduğunu Penti’nin koleksiyonlarında görüyoruz. O zaman, spor kıyafet alışverişi yapın ve kendinizi spora biraz daha bağlayın. O kıyafetler sizi spora götürür ve getirir. Spor modasının gücünü ıskalamayın ve spor yapma alışkanlığınızı geliştirmelerine izin verin.

4. Rutinlerin Gücü
Her pazartesi günü yoga yaparsanız, vücudunuz her pazartesi günü sizden yoga yapmanızı ister. Bir gün koşmaya karar verirseniz, vücudunuz bunu ilerletmeniz için sizi destekler. Yüzerseniz, akciğerlerinizi güçlenir ve profesyonelleşirsiniz. İşte bu da rutinin gücüdür. Başlayın ve tekrarlayın, tekrarlayın, tekrarlayın.

5. Doğru Sporu Seçmek
Çok sevdiğiniz bir alışkanlığı sürdürmek her zaman daha kolaydır. Sevdiğiniz şeyi yaparken hiçbir şey size zor gelmez. Bu spor için de geçerli. Seveceğiniz bir spor seçin, böylece her şey daha kolay olur. Yüzme sevmeyene yüz, yoga sevmeyene yoga yap demek olur mu hiç?

Spor yapma alışkanlığı kazanmak için temel önerilerimiz böyleydi. Spor yapmaya başladıysanız, bunu bizimle Instagram üzerinden paylaşabilirsiniz.

Spor giyim konusundaki son moda parçalar için Penti’yi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Spor Yapma Alışkanlığı Kazanmak - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
2018’de Bikini Rüzgarları Estirmeye Hazır Mısın?

Deniz, kum ve güneş yaz tatilinin vazgeçilmez 3’lüsü. Hadi bu şifreyi çözün ve yaz tatili planlarınızı yapmaya başlayın. Yaz tatili...

Kapat