Arama Yap

Sütyen Nasıl Yıkanır, Bakımı Nasıl Yapılır?

Sütyen Nasıl Yıkanır, Bakımı Nasıl Yapılır?

Her gün giydiğin sütyenler beraberinde özel bir bakımda gerektiriyor. Sütyenlerin temizliğini doğru yapmak sağlığın açısından önem taşırken aynı zamanda sütyenlerinin şeklinin daha uzun süre korunmasını sağlayarak ömrünü de uzatıyor.

Sütyen nasıl yıkanır, sütyen bakımı nasıl yapılır?

Sütyen yıkarken dikkat etmen gereken önemli noktalardan biri sütyenin üzerinde yer alan yıkama özellikleri. Her sütyen kumaş yapısı, renk ve baskı özellikleri, ped ve dolgu yapısı, balenli/balensiz olması gibi özelliklere göre farklı yıkama özelliklerine sahiptir.

Sütyenlerin şeklini uzun süre korumak için

Sütyenlerini yıkarken şeklinin bozulmaması için birçok giysi ile birlikte yüksek sıcaklarda yıkamaktan kaçınmalısın. Çamaşır makinasına birçok giysi ile birlikte koyduğunda ped ve balen yapısı bozulurken, sütyenlerinin ezilerek deforme olmasına neden olabilir. Bu sebeple ya tek başına sütyenlerini yıkamalı ya da sütyen yıkama topu kullanarak deforme olmasını engelleyebilirsin.

sutyen_nasil_yikanir_penti

 

Sütyenlerini yıkamanın en iyi yolu elde yıkamak. Eğer vaktin yoksa makinada yıkayacaksan da mutlaka yıkama topu kullanmanı öneririz. Makinanın da elde yıkama ya da narin programlarını tercih etmelisin.

Sütyenlerini çok sıcak suda yıkamak yine kumaş, renk ve ped yapısının zarar görmesine sebep olabilir. Bu konuda her sütyenin modeli farklı olduğundan üzerindeki etikette yazan sıcaklıkta temizlemende yarar var.

sutyen_yikama_ve_bakimi

Sütyen yıkarken dikkat etmen gereken bir diğer nokta sütyenlerini yıkama sıklığı. Sütyenlerini korumak için uzun süre aralıklarında yıkıyorsan yanlış yaptığını söyleyelim. Sütyen cildine temas ettiği ve gün içerisinde tüm terini çektiği için birçok bakteri oluşumuna da sebep oluyor. Bu sebeple sık sık sütyenlerini yıkamalısın.

Sütyen yıkamak kadar kurutma kısmında da dikkatli olman gerekiyor. Sütyenleri kuruturken açık bir şekilde bir alan üzerine koymalı ve kurutmaya bırakmalısın. Bunun dışında yine kururken şeklinin bozulmaması için çamaşır ipine etkilenmeyecek bir alanından tutturabilirsin. Ancak bu çok önerdiğimiz bir yöntem değil. Çamaşır ipinin kalınlığına göre kumaşta kuruma sırasında iz kalabilir.

penti mybra sütyen ölçüsü bulma

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Sütyen Nasıl Yıkanır, Bakımı Nasıl Yapılır? - Moda & Güzellik Blogu