Arama Yap

Uyku Konforunun 5 Değişmez Kuralı

Uyku Konforunun 5 Değişmez Kuralı

Konforlu ve rahat bir uyku herkesin çok sevdiği bir şey değil mi? Uykunuzu daha konforlu hale getirmek, daha iyi dinlenmek ve ertesi güne enerjik başlamak için önerilerimize göz atmaya ne dersiniz? Uyku konforunun 5 değişmez kuralını inceledik:

Daha Konforlu Bir Uyku İçin

1. Ortam ısısı ve uyku
Hepimiz her gün uyuyor olsakta, bu mucizevi eylemi gerçekleştirmek aslında o kadar da kolay değil. Öncelikle uyku ısı seçer. Hani yazın sıcakta, kışın da soğukta uyumak keyifli değildir ya… İşte bu sebeple ortam ısısını 22-23 derece civarında tutmaya özen gösterin. Bununla birlikte, rahat pijama ve gecelikler de ısıyı dengelemenize yardımcı olacaktır.

2. Ortam ışığı ve uyku
Uyku karanlığı sever. Özellikle de gece 11 ve sabah 5 arasındaki uyku hormonların dengeli salınımı açısından kesinlikle karanlıkta olmalıdır. Karanlık, sessiz, uygun ısıdaki bir uyku sizi derin bir dinlenmeye davet edecektir.

3. Teknoloji ile mesafeli bir ilişki
Teknolojik ve elektronik cihazlara nasıl da yakınız değil mi… Maalesef uyku kalitesini bozanlardan birisi de onlar. Uzun süre ekrana bakmak, beynimizin dinlenmeye geçmesini engelliyor. Uyku konforu için, uyku saatiniz gelmeden ekranlara bakmayı bırakmayı deneyin. Kitap ya da dergi okuyarak uykuya hazırlanabilirsiniz.

4. Fiziksel konforun detayları
Rahat bir yatak, kaliteli pijamalar, konforlu bir yastık, ısı ve ışık ayarı sizi uykuya motive edecektir. Bununla birlikte, uyku alışkanlıklarına bağlıdır. Her gece bu konforda ve aynı saatte dalacağınız uyku uzun vadede çok faydanıza olacaktır. Fiziksel konforu unutmayın ve bebekler gibi uykuya dalın.

5. Egzersiz ve yemek dengesi
Uykudan 1-2 saat önce yemek yemeyin ya da egzersiz yapmayın. Bedeniniz yağ yakmakla ya da besin sindirmekle meşgul olursa, uykunuz daha az konforlu olur. Bedeninizin sadece uykuya ve dinlemeye hazır olduğu an, en verimli uykunun başlayacağı andır.

Başta da söylediğimiz gibi her gün uyuduğumuz halde, uyku mucizesine aslında çok da hakim değiliz. Uyku konforunuzu yükseltmek için, Penti’nin koleksiyonundan yardım alabilirsiniz. Konforlu bir uyku, içten dışa sağlığınız için sizi destekler. Bundan mahrum kalmayın.

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Uyku Konforunun 5 Değişmez Kuralı - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
Mart Ayı Burç Yorumları

Mart ayında yıldızlar sizin için neler söylüyor? Hadi burçların dünyasına yolculuğa çıkalım ve Mart ayı burç yorumlarına göz atalım. Mart...

Kapat