Arama Yap

Yazın Güneşten Korunma Yolları

Yazın Güneşten Korunma Yolları

Güneş vazgeçilmez bir enerji kaynağı. Hem dünya hem de insanlar için olmazsa olmaz. Güneşsiz bir yaz da düşünülemez, değil mi? Güneşin ne kadar önemli olduğunu saymayacağız. Gün güneşin bazı zararları etkilerinden korunmayı öğrenme günüdür. Güneş güneş güneş güneş… Şimdi tepeden tırnağa güneşten korunma yollarına bakalım. Tepeden tırnağa güneşten korunmak için, saçları, cildi, elleri ve ayakları ele alacağız. Üstelik güneşten korunmak sadece tatil dönemiyle alakalı da değil, tüm yaz boyunca güneşe karşı önlem almakta fayda var.

Güneşten Korunma Yolları

1. Cildimizi güneşten koruyalım
Büyük şehirlerde yaşayanlar bilirler, şehre gelen uzak doğulu turistler güneşten şemsiyeler ve kapalı kıyafetlerle korunurlar. Bunun sebebi de, güneşin cildi yaşlandıran etkisini azaltmaktır. Cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak sadece yüzünüze güçlü bir nemlendirici sürmekle olmuyor. Ellerinizi ve kollarınızı da güneşten korumalısınız.
– Yüzünüze son zamanlarda çok yaygınlaşan 50 faktörlü güneşten koruyan nemlendiricilerden uygulayın.
– Güneşe çıkarken açık kalan kollarınıza ve bacaklarınıza da ince bir güneş kremi sürün.
– Araba kullanıyorsanız, direksiyon başındayken ellerinizin güneşe maruz kalmaması için kumaş eldivenler takın.
– Sandalet giydiğinizde ayağınızda güneş yanığı izi olmasını istemiyorsanız, ayaklarınıza da güneş kremi sürün. Başka bir sandalet giydiğinizde izlerin çıkmasını istemezsiniz değil mi…
– Güneş gözlüğü göz çevrenizi güneşten koruyabilir ve bu da cildinizin yıpranmasını biraz daha engellemenize yardımcı olur.

2. Güneşten korunmanın en iyi yolu
Güneşten korunmak için en iyi yol, güneş ışınlarının en dik geldiği saatler olan, öğlen saatlerinde çok fazla dışarı çıkmamak olarak düşünülebilir. Tabii bu yeterli olmaz.
Güneşten korunmanın bir diğer iyi yolu da, düzenli olarak güneş kremleri kullanmaktır.
Plajda güneşlenin ya da şehirde zaman geçin, fark etmez. O güneş kremi hep yakınınızda olsun.
Şapka takmak, güneş ışınlarının yüzünüze doğrudan gelmesine mani olur ve yüzünüzü korumak için iyi bir kurtarıcıdır.

3. Güneşten korunmazsak ne olur?
Malum global ısınmayla birlikte dünyamız artık daha sıcak. Güneşten korunmadan güneşlendiğimizde, güneş lekeleri, deri soyulmaları ve cilt tonu eşitsizliği çok daha yoğun görünüyor.
Güneş aynı zamanda vücudumuzdan su atımını hızlandırdığı için, kontrolsüzce güneşlenmek fazlasıyla rahatsız edici olabilir.
Güneşten korunmak adına alınabilecek basit önlenlemler varken yazı kendiniz için zorlaştırmaya hiç gerek yok.

4. Saçları güneşten korumanın yolu
Nice saçlar gördük baharda pırıl pırıl, kışın ise keçe gibi olmuş… O keçe gibi saçların bir sorumlusu da güneş oluyor. Denizin tuzlu suyu, havuzun klorlu yapısı, güneşin ışınları bir araya gelip saçları epeyce bozabiliyor. Saçlarınızı güneşten korumak için haftada bir kez besleyici bir maske yapabilirsiniz. Yazın sık sık havuza ya da denize girme fırsatınız olacaksa, bone kullanmayı düşünebilirsiniz. Bone kullanmak istemiyorsanız, sudan çıktıktan sonra saçınızı durulanmayan saç bakım yağlarıyla ovmayı ihmal etmeyin.

5. Güneş sonrasını unutmamalı
Güneş cildinizin neminizi azaltır, bu sebeple güneş sonrasında hafif bir nemlendirici kullanmak ve bolca su tüketmek güneşten korunmanın yollarından sayılabilir.

Tepeden tırnağa güneşten korunmak aslında hiç zor değil. Alışkanlıklarınızda küçük değişiklikler yaparak güneşin etkilerini en az seviyeye indirebilirsiniz.
Yaz boyunca sizinle olacak Penti plaj koleksiyonuna göz atabilirsiniz!

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Yazın Güneşten Korunma Yolları - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
Gelinler Buraya: Düğün Töreni Öncesinde İşinize Yarayacak 7 Detay

Düğün gününe sayılı günler mi kaldı? Hazırlıklar nasıl gidiyor? Her şeyi tek tek düşünmek ve o güzel günün bir an...

Kapat