Arama Yap

Yazın Sağlıklı Beslenmek

Yazın Sağlıklı Beslenmek

Yazın sağlıklı beslenmek hepimize kolay görünür. Yaz meyveleri, bolca içecek ve zeytinyağlılardan oluşan öğünler yazın sağlıklı beslenmenin temelleri gibi duruyor değil mi? Gelin faydalı sandığımız zararlı besinlere ve zararlı sandığımız faydalı besinlere göz atalım.

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Küçük Notlar

1. Yazın vazgeçilmezi meyveler
Yaz meyveleri karpuz, kiraz, çilek, erik, üzüm… Ne kadar güzeller değil mi? Peki günlük meyve porsiyonunuzun 2 ya da 3 ile sınırlı olması gerektiğini biliyor muydunuz? Bir oturuşta onlarca erik, kocaman dilim karpuz ve avuç avuç kiraz sağlıklı olmayacaktır. Sebebi ise, meyvelerin çok yüksek oranda şeker içermesi. Şeker vücudunuzu yorar, yaz sıcaklarını daha da fazla hissedersiniz. En fazla 3 porsiyon meyve yiyin ve bolca da su içerek şeker oranını dengelemeye çalışın.

2. Serinletici içecekler
Meyve sularının tazeleyici ve sağlıklı olduğunu düşünürüz. Ancak, portakal suyu yapmak için en az 4 portakal gerektiğini unuturuz. 4 portakalın şekerini almak o kadar da iyi bir fikir değil. Meyve suyu tüketiminizi, günlük meyve porsiyonlarınızı da düşünerek düzenleyin.
Limonatalar da düşündüğümüz kadar masum değiller… Limonata yapmak için bolca şeker kullanılır. Yaz sıcaklarında serinlik iyi gelse de şeker iyi gelmez. Bizden söylemesi.
Sodalar ve maden suları hakkında mideyi genişlettiğine dair birtakım söylentiler dolaşıyor. Ancak bunun kanıtlandığı bir araştırma okumadık. Özellikle maden suları mineral açısından zengindir ve yaz sıcaklarında kaybettiğiniz minerali size geri verir. İçine birkaç damla limon damlattığınız sodayı öğünlerinizin arasına ekleyebilirsiniz.

3. Hafif ve lezzetli sebzeler
Sebzeler hem kışın hem de yazın sağlıklı beslenmenin ana maddelerinden birisidir. Tabii sebzeleri nasıl tükettiğiniz de çok önemli. Örneğin, ıspanaklı börek yapmakla buharda ıspanak yemeği yapmak arasında çok büyük farklar var. Sebzeleri pişirirken onları yağ, pirinç ve salça ile çok fazla harmanlamayın. Bırakın, oldukları gibi kalsınlar ve size çok daha faydalı olsunlar.
Yazın sağlıklı beslenme konusunda yanlış bilinenlerden biri de bu işte, zeytinyağlı sebzelerin çok sağlıklı olduğu. Yağ oranı fazla olduğunda, sağlık oranı maalesef ki azalıyor.

4. Su içmenin matematiği
Su içmeyi, sağlıklı beslenmede olduğu gibi, cilt bakımında da sık sık ifade ediyoruz. Her 20 kiloluk vücut kitlesine 1 litre denk gelecek şekilde su içmelisiniz. Yani 60 kilo olan birisi, 3 litre su içmeli. Bu çok kolay ve sağlıklı bir matematik. Güne suyla başlayın, suyla bitirin. Sadece bir hafta sonra bile cildiniz, sindirim sisteminiz ve böbrekleriniz fayda görmeye başlayacak. Yazın sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından biri olan suyu unutmayalım.

5. Mucize besin dedikleri nedir?
Bize göre mucize besin, kalori hanesine yazılmayan besinler. Yazın sağlıklı beslenme için, mutfağınızdan salatalıkları, marulları, kabakları eksik etmeyin.
Salatalığın büyük bir kısmı sudur, günde 5-6 tane yiyebilirsiniz. Hiç çekinmeyin, bir şeyler atıştırmak istediğinizde dolaptan salatalıkları çıkarın.
Marullar kocaman ve göz doyuran bir salata için harika bir fikir. Bolca doğrayın, önce gözünüz, sonra karnınız doysun.
Kabak özellikle detoks konusunda pek çok insanın imdanına yetişiyor. Rendelediğiniz kabakları çok az yağ ile kendi suyu ve buharında pişirin, enfes bir sebze yemeği için biraz baharat ekleyin. İşte güzel bir öğünün yemeği.

6. Sağlıklı beslenmeye niyet etmek
Yazın sağlıklı beslenmek konusunda doğanın nimetlerinde faydalanma şansımız çok daha yüksek. Atıştırmalıklarımızı, öğünlerimizi, lezzetli kaçamaklarımızı paketli gıdalar yerine, doğal gıdalara yönlendirerek büyük değişimlere fırsat verebiliriz. Gerçekten isteyin ve bu yaz sağlıklı beslenme konusunda güzel adımlar atın.

Sağlıklı beslenmeyi sporla destekleyerek iddialı değişimler yakalayabilirsiniz. Spor giyim koleksiyonumuza Penti‘den göz atabilirsiniz. Yaz boyunca her spor aktivitenizde yanınızdayız.

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Yazın Sağlıklı Beslenmek - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
2018 Yazının Favori Saç Modelleri

Yazın en favori saç modelleri için kolları sıvadık. Moda otoritelerinin söyledinlerine, podyumlara ve sokaklar göz attık… Saça şekil vermek ne...

Kapat