Arama Yap

Vücudunuza İyi Gelecek 6 Yoga Hareketi

Vücudunuza İyi Gelecek 6 Yoga Hareketi

Yoga… Hem bedene, hem ruha çok iyi gelen bir şifa metodu diyebiliriz yoga için. Yoganın tarihi ve kökleri binlerce yıl öncesine ve Hindistan’a kadar gidiyor. Yoganın çok uzun süre meditasyonla karıştırıldığını çoğumuz biliyoruz. Ancak yoga, beden, zihin, nefes ve denge çalışması. Hepsinin bir arada ve ahenk içinde olması yoganın temel özelliği. Yoga ihtiyaca göre şekillenmesiyle bugün bildiğimiz halini aldı. Artık kusursuz bir spor dalı diyebiliriz onun için. Şimdi yeni başlayanlar ya da ileri seviye yoga yapanların da keyifle uygulayabileceği yoga pozlarından bahsedeceğiz. Hemen hemen her yoga pozu vücudun bir bölgesine ya da tümüne iyi geliyor. Başlamadan önce, hareketleri nefesinizi kullanarak yapmanızı ve yumuşak bir nefes alış-verişi bırakmamanız gerektiğini söyleyelim.
Buna ek olarak, yoga pozlarında amaç pozu kusursuz olarak yapmak değil, vücudunuzun izin verdiği kadar, sizi iyi gelen kadar yapmaktır. Bu bir yarış değil, bedeninize sunduğunuz bir hediye…

Şimdi yoga pantolonlarınızı, tişörtlerinizi ve çoraplarını giyin, yoga matınızı serin, vücudunuza iyi gelecek yoga hareketlerini tanımaya ve uygulamaya başlayalım.

1. Tadasana – Dağ Pozu
Dağ pozu, genellikle yoga dersine başlangıç için idealdir. Dağ pozu, ayaklarınız hafif açık olduğu, omurganızın düz, omuzlarınızın geride ve göğsünüzün doğal olarak dışarı olduğu bir pozdur. Dağ pozu, durmak, odaklanmak ve vücudunuzla ruhunuzu dengeye getirmek için başlangıç pozu olarak seçilir.
Dağ pozu size, vücudunuzu hissetmek adına çok iyi gelecektir.

2. Adho Mukha Svanasana – Aşağı Bakan Köpek Pozu
Aşağı bakan köpek pozu, muazzam bir esneme ve rahatlık veren pozlardan birisi. Dağ pozundayken yavaşça öne eğilin, ellerinizi yere koyun, ayaklarınızı tek tek arkaya gönderin, kollarınızla ve bacaklarınızla iterek kalçanızı yukarıda tutun. Karnınızın güçlü bir şekilde çalıştığına, boynunuzu sıkmadığınıza ve zorlanmadığınıza emin olun. Bu pozda önceleri beş nefes, sonrasında 20 nefese kadar çıkan sürelerde durabilirsiniz.
Aşağı bakan köpek pozu, sindiriminizi rahatlatır, sırtınızı esnetir, kollarınızı ve bacaklarınızı güçlendirir. Yorgun bedenler için şifa niteliğinde bir pozdur. Bu güzel pozun tek zor tarafı, poza girerken tişörtünüzün sizi zorlaması ihtimali. Penti’nin yogaya uygun kıyafetlerinden seçerek bu zorluktan kurtulabilirsiniz.

3. Plank – Kol ve Bacak Destekli Yüksek Duruş
Yoganın büyülü pozlarından birisidir bu. Çok kolay görünen ama gerçekten zorlayabilen bir başlangıç pozu. Aşağı bakan köpek pozunu yumuşatın ve plank duruşuna gelin. Burada ilk zamanlar beş nefes alış ve veriş süresi kalın, zamanla birer birer bu nefes sayılarını artırın. “Beş nefes nedir?” Dediğinizi duyar gibiyiz. Deneyin, göreceksiniz.
Plank pozu, karın kaslarınızı, kollarınızı ve bacaklarınızı çalıştırır, sırtınızı güçlendirir. Düz bir karın için her gün yapılmasının mahsuru yoktur.

4. Marjaryasana ve Bitilasana – Kedi ve İnek Pozu
Plank pozundan hafifçe çıkın, dizlerinizi yere koyun, ellerinizin rahatça yerde olduğundan emin olun. Nefes vererek kamburunuzu çıkarın, baş ve kalçayı düşürün, bu kedi pozu. Şimdi derin bir nefes alıp baş ve kalçayı yukarı, gövdeyi aşağı gönderme zamanı, bu da inek pozu. Bu pozu beş kez kendi nefesinizin hızında uygulayın.
Kedi ve inek pozunu uygulamak, sırtınıza masaj yapılmış gibi hissetmenizi sağlayacak. Yoğun hayat temposunda yorulan boynunuzu rahatlatacak.

5. Marichyasana III – Burgu Pozu
Kedi ve inek pozundan yavaşça çıkın ve dizlerinizin üzerine oturduğunuz bir poza gelin. Şimdi yavaşça ayaklarınızı öne alın. Sol elinizi yere koyun. Sol dizinizi kendinize çekin. Hafifçe sola dönün, sağ kolunuzun dirseğini sol dizinize takın ve sol omuz başınızdan geri bakın. Aynısını diğer taraf için de uygulayın.
Burgu pozları, sindirim sisteminizi rahatlatması, baş ağrınıza iyi gelmesi ve uyku sorunlarını çözmesi açısından çok değerlidir.

6. Balasana – Çocuk Pozu
Yoganın diğer büyülü pozlarından birisi de bu. Göründüğü kadar kolay ve göründüğünden çok daha rahatlatıcı bir poz. Önce diz üstü oturun ve yavaşça öne kapanın. Kollarınızı ileri uzatırsanız daha çok esnersiniz. Ama yanlarınızda tutmanızda da bir sorun yok.
Çocuk pozu, içinize dönmenizi, huzurlu bir alan yaratmanızı sağlar. Derin bir esneme ve dinlenme hissi verir. Duygusal ve fiziksel olarak güvenin sembolü sayılabilir. Çocuk pozu bir dinlenme ve kapanış pozu olduğu için genellikle yoga serisini bitirmek için tercih edilir.

Her seviyeden kişinin rahatlıkla uygulayabileceği 6 değerli yoga pozunu bir seri olarak vermeye çalıştık. İster yalnız, ister grup halinde yapın, bedeninize özen gösteren yoga kıyafetleri seçmeyi unutmayın. Her spora uygun bir kıyafet seçmenin ne kadar önemli olduğunu bildiğimi için birbirinden güzel yoga kıyafetlerini koleksiyonumuzda daima bulunduruyoruz.

Yorum Yap

Bunları da Okumalısın!

Vücudunuza İyi Gelecek 6 Yoga Hareketi - Moda & Güzellik Blogu
Önceki yazıyı okuyun:
Penti’nin Yaz Koleksiyonu

Kış boyunca beklediğimiz, iple çektiğimiz ve hevesle kollarımızı açtığımız o günler geldi çattı. Sıcak yaz günleri, balkonlardan gelen kahkaha sesleri,...

Kapat